Меню
Малокитаївська
вулиця, Київ29
900–1800

Формати паперу

Дата публікації: 24 грудня

Історія створення паперу набагато цікавіша, ніж вам може здаватися. Ви колись думали про те, як з’явилися А+, В+, SRA+ формати та чим вони відрізняються? Розповсюджені серії паперу, який ми активно використовуємо сьогодні для навчання, малювання чи в офісній діяльності були стандартизовані ще в 1922 році. Сама система стандартизації базується на принципі “золотого перерізу”. Це означає, що при розділенні навпіл чи згинанні аркуша, його пропорції зберігаються.

Історія стандартизації паперу

Уніфікація паперових форматів почалася лише у XX сторіччі. До цього люди масово використовували аркуші різних форматів та форм. Особливості визначалися регіоном виробництва матеріалу та актуальними технологіями. Згодом стало зрозуміло, що розмаїття форматів і відсутність єдиних стандартів дещо ускладнює друк і обмін інформацією. Особливо відчутно це стало в роки, коли промисловий друк досягнув піка свого розвитку.

Першим кроком до звичної нам стандартизації (А0-А17; В0-В10) стало досягнення німецького інженера Вальтера Порстмана. Він став розробником системи DIN 476, характерною рисою якою були чіткі математичні пропорції. Саме ця система стала базою для міжнародного стандарту ISO 216, який був прийнятий аж через 50 років.

Стандарт DIN 476 поширювався між країнами дуже швидко, адже мав суттєві переваги:

  • економія матеріалу — при нарізанні аркушів зменшилася кількість відходів;
  • зручність друку — адаптувати графічний чи текстовий матеріал під потрібний формат досить просто;
  • новий рівень міжнародного співробітництва — завдяки єдиним розмірам створювати та обмінюватись документацією стало значно зручніше та простіше.

Сучасні формати ISO надзвичайно зручні для обробки та друку. Понад 150 країн світу використовують саме цю стандартизацію. Виключеннями стали лише США та Канада. Їм зручніше використовувати власні нестандартні формати Letter, Legal.

У цілому ж, формати А+ та В+ можна сміливо називати незамінними для офісної діяльності. Вони універсальні, тому використовуються як у межах, так і поза межами робочих задач.

Папір серії А

Серія А має найбільший попит. У цьому може бути впевнений кожен із вас. Варто тільки згадати розповсюдженість формату А4. З ним ви зіштовхувалися в школі, університеті, на роботі та в різних сферах життєдіяльності. Серія починається з А0 та поступово зменшується до А17. Варто відзначити, що на кожному кроці зберігаються основні пропорції аркушів.

Формат паперу А існує в рамках стандарту ISO 216. Йому притаманні наступні риси:

  • завжди зберігаються пропорції між довжиною і шириною;
  • площа аркуша А0 — 1 м2;
  • співвідношення сторін при зменшенні заокруглюється до міліметра.

Варто зазначити, що існують і додаткові формати паперу: 4А0 і 2А0. Вони не входять у міжнародний стандарт ISO 216, проте часто використовуються, коли є потреба в надзвичайно великих аркушах.

Зі всіма параметрами форматів А ви можете ознайомитися в . А зараз пропонуємо розглянути, яким чином використовується папір найпопулярніших розмірів.

Аркуші А0 та А1

Цей формат є ідеальним для створення внутрішньої та зовнішньої реклами. Адже навіть із далекої відстані її можна розгледіти. Також формат популярний в інженерів і архітекторів. Він використовується для дизайнерських проєктів і креслень, адже пропонує достатньо простору для детального зображення найменших елементів.

Аркуші А2

Рекламні банери формату А2 досить часто можна побачити в приміщеннях. Цей формат активно використовується з рекламною метою. Його достатньо щоб зробити акцент на перевагах бізнесу, до якого власник хоче звернути увагу. Також формат А2 досить часто купується для створення художніх витворів мистецтва.

Аркуші А3

А3 — активно використовується для створення матеріалів інформаційного та навчального характеру. Під нього легко підібрати професійний лазерний принтер, щоб насолоджуватися друком високої якості. Обирайте А3, якщо потрібно зобразити таблицю, графік, схему, діаграму чи креслення. Такий аркуш можна розмістити на стіні невеликого приміщення, щоб наочно демонструвати корисну інформацію. Також А3 підходить для друку карт і календарів.

Аркуші А4

Найпоширеніший формат серії А. Сумісний із більшістю побутових принтерів, тому дуже розповсюджений. На аркушах А4 друкують договори, звіти, реферати, курсові, бланки, книжки, журнали та інші видання. Це найуніверсальніший розмір, призначення якому легко вигадати самостійно.

Аркуші А5 та А6

Ці формати є дуже розповсюдженими в рекламній сфері, адже досить компактні та все ще місткі. Вони ідеальні для створення користувацьких пам’яток, брошур, листівок. Часто використовуються при створенні записників і блокнотів. Адже цих форматів достатньо, щоб розмістити інформацію, при цьому вони не займають багато місця.

Менші формати

Формати А6+ також існують, проте вони є менш популярними за ті, що описані вище. Вони досить рідко зустрічаються в масовому виробництві, адже не є доцільними та практичними для великих масштабів. Коли для промислового друку потрібен менший формат, виробники переходять до серії В.

Папір серії В

Серія В має досить специфічні розміри в порівнянні із серією А. Цей папір заведено вважати більш зручним для використання з метою промислового друку. Якщо ви уважно оглянете розміри серії В, то зрозумієте, що вони знаходяться десь посередині між послідовними форматами А.

Папір серії В є більш практичним, економічним і зручним. Його реально розділити на декілька частин без відходів. А зробити це саме з форматами А майже неможливо. Саме тому для друку специфічних видань обирають саме аркуші В.

Пропонуємо розглянути найпопулярніші розміри серії В і задачі, для яких вони використовуються:

  • В0, В1, В2, В3 — створення масштабних постерів, яскравих реклам;
  • В4, В5 — ідеальний варіант для книг, зошитів і блокнотів, зручний формат для щоденників і офісних планерів;
  • В6 — не так часто використовуються в повному форматі, найчастіше нарізаються для друку невеликих листівок чи візитівок.

Як бачите, спектр застосування формату В досить широкий. Головне — вдало обрати розмір під конкретну задачу.

Папір серії SRA

Ще одна популярна серія паперових форматів — SRA. Вона стандартизована з 1995 року. У побуті вона не використовується, тому ви можете про неї й не знати.

Аркуші SRA використовуються для друку з обов’язковим подальшим обрізанням. Це комерційний формат, для роботи з яким потрібна спеціальна техніка.

Де придбати якісний папір популярних форматів?

Якщо у вас залишились питання щодо форматів паперу, читайте FAQ або спілкуйтеся з менеджерами магазину Office-Mix. У нас ви можете придбати папір популярних форматів для комерційних, а також навчальних, творчих чи інших цілей. Обирайте потрібні кольори та розміри. Замовляйте з доставкою по всій Україні.

Поки ніхто не оцінював. Будьте першими :-)

alert text